Çanakkale Zaferi, Tarihin En Büyük Meydan Okumasıdır

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümü nedeniyle özel bir mesaj yayınladı. Mesajında bu ülkenin bağımsızlığı için "asla geri dönmeyi düşünmeyenlerin" sayesinde ayakta olduğunu belirten Büyükekşi, şu ifadelere yer verdi:

18.03.2017 09:55

"Şu an mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. çok üzgünüm!.. Oldukça mutluydum, umutluydum. daha düne kadar Çanakkale bizimdir! diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için; askeri, parayı, cephaneyi, her şeyi hesaplamıştım. Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik. Yalnız bir şeyi hesabı katmamışız... Mustafa Kemal'i... Bağrımda İngiliz gururu olmasa, Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim."

Bu sözler Çanakkale Savaşı'nda dönemin gelişmiş donanmasına komuta eden ve yıllarca İngiltere'nin Başbakanlığı'nı da yapacak olan Amiral Winston Churchill'e ait.

250.000 vatan evladının gözlerini kırpmadan ölüme yürüdüğü, tarihin en büyük meydan okuması Çanakkale Zaferimizin yıldönümü bugün. Bu zafer, kanlarıyla osmanlı topraklarını sulayan ve çökmekte olan bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti'ni yeşertenlerin hikayesidir.

Gençlerin o zamanlarda cepheye geçmek için okuldan kaçtığı, 15 yaşındakilerin omuzda silah kocaman adamlara dönüştüğü, anadolu kadınının ön cephede savaşıp kazandığı bir zaferdir.

Unutmayalım ki bu millet, 102 yıl önce Çanakkale'de, 15 Temmuz'da Türkiye'nin her yerinde, ülkesinin bağımsızlığı için "Asla geri dönmeyi düşünmeyenlerin" sayesinde dimdik ayaktadır. Bu şanlı zaferin yıldönümünde aziz şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz. Allah hepsinden razı olsun.

İlgili Videolar