TİM, Japonya'daki Fırsat ve Riskleri Ele Aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), hem ticaret yapılan ülke hem de ihracatçı sayısını artırmak amacıyla Coface'ın desteği ile düzenlediği “İhracat Pusulası" etkinlikleri kapsamında Japonya pazarını ele aldı.

30.11.2017 12:36

Güney Kore, Gana, Rusya, Katar, Fas, Endonezya ve Singapur'un ardından “Rota: Japonya" adıyla sekizincisi gerçekleştirilen etkinlikte, Japonya pazarının risk ve fırsatları, pazara giriş yöntemleri gibi konularda ihracatçılara bilgi verildi, ayrıca pazarda başarılı olan firmaların hikayeleri katılımcılarla paylaşıldı. TİM Genel Sekreteri Dr. Halil Bader Arslan'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Ahmet Tuncay Sagun ile çok sayıda ihracatçı katıldı.

TİM Genel Sekreteri Dr. Halil Bader Arslan, açış konuşmasında “Dünyada birkaç ülke var ki, fiziksel uzaklığının da etkisiyle ihracatımız kısmen düşük seviyelerde. Avustralya, Kanada ve ABD'nin yanında Japonya da bu ülkelerden birisi. Son dönemde ABD pazarında ciddi bir ilerleme yaşanıyor. Benzer bir atılımı Japonya pazarında da görebilmek için bu toplantıları düzenliyoruz" diye konuştu.

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara da “Bundan 50 yıl önce Japonya ile Türkiye arasında ticarete konu ürünler hangi ürünler ise, bugün de benzer ürün grupları üzerinden ticaretimiz devam ediyor. Yatırımlarda ise Japon firmalarının Türkiye'ye yaptığı doğrudan yabancı yatırım son yıllarda ciddi artış kaydetti. Japon pazarında Türk ürünlerinin algısı iyi ama bilinirlik konusunda eksiklikler var. Türk firmaları Japon pazarında markalaşmaya ağırlık vermeli" şeklinde konuştu.

DEİK Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Ahmet Tuncay Sagun da oldukça benzer kültürel özelliklere sahip olduğumuz Japonya pazarına dış ticaret firmaları aracılığı ile girilmesinin doğru olduğunu söyledi. Japonya'nın sabırlı davranılması gereken bir pazar olduğunu belirten Sagun “Japon pazarında güven ilişkisi ile yürünebilir. Buna çok önem veren bir ülke. Japonya'ya ihracatımızın büyük kısmını orkinos oluşturuyor. Ancak aynı zamanda kanatlı ürünler sektörü için de büyük fırsatlar var, bu alanda da ülkemizin söz sahibi olmasını temenni ediyorum" dedi. Akdeniz'de orkinos avlanma kotasının düzenlenmesinden sorumlu Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu'nun (ICCAT) 25.Olağan Toplantısında Japonya'nın Türkiye lehine çok önemli bir destek verdiğini de kaydeden Sagun “Türk balıkçılarının avlanma kotası, Japonya'nın da desteği ile 2018 yılı için yüzde 40 arttırıldı. Toplantıda Japon dostlarımızın desteği çok etkili oldu" bilgisini paylaştı.

Toplantının Japonya Pazar Analizi başlıklı panelinde de Japon pazarına yönelik başarı hikayeleri, Türk ihracatçıların Japon firmalarına nasıl ulaşabileceği, nakliye, gümrükleme ve sigorta gibi çeşitli konular ele alındı. Panel TİM Genel Sekreter Yardımcısı Medine Atay moderatörlüğünde gerçekleşti.


İlgili Videolar